21 października, godz. 17.00, 20.30 - Kino

CHOLONEK

wg powieści Janoscha "Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny"
adaptacja: Robert Talarczyk
reżyseria: Mirosław Neinert, Robert Talarczyk
scenografia i kostiumy: Ewa Satalecka
opracowanie muzyczne: Stanisław Szydło


Udział biorą: Grażyna Bułka, Izabella Malik, Ewa Grysko/Barbara Lubos-Święs, Mirosław Neinert, Dariusz Stach, Robert Talarczyk

Doskonała adaptacja powieści Janoscha (urodzonego w Zabrzu prozaika i autora popularnych książek dla dzieci), ukazująca losy zwyczajnej śląskiej rodziny na przestrzeni 20 lat. Wielkim entuzjastą tego wzruszającego i niezwykle zabawnego przedstawienia jest Kazimierz Kutz - niezrównany popularyzator i znawca śląskiej kultury, który określił katowickiego "Cholonka" mianem "teatralnego cudu", "objawienia". Co tak zachwyciło reżysera "Soli ziemi czarnej" i "Perły w koronie"? Barwne oddanie śląskich tradycji i obyczajowości, piękna gwara, w której grane jest przedstawienie, rubaszny humor i porywające aktorstwo. Te atuty przyniosły przedstawieniu wiele nagród i wyróżnień, wśród nich Złotą Maskę - Nagrodę Artystyczną Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego w kategorii: spektakl roku.

Prasa o spektaklu: To spektakl niezwykły. Drugiego takiego nie grają w żadnej innej części Polski. Grany gwarą, choć prawdę mówiąc - nie grany, co "wygodany", autentycznie i bez zgrzytów. To świetnie zakomponowany portret rodzinny przy kuchennym stole, tak barwny jak obrazy Pawła Wróbla. To ciąg historii, które do dziś opowiada się w niedzielne popołudnia w wielu śląskich domach Katowic, Bytomia, Chorzowa, Rudy Śląskiej, Zabrza... Aleksandra Czapla, "Gazeta Wyborcza-Katowice" , 19.10.2004

Teatr Korez - prywatna scena, złożona przez Mirosława Neinerta w 1990 r. Obecnie jeden z najpopularniejszych i najwyżej cenionych przez krytykę teatrów na Górnym Śląsku. Uczestnik i laureat wielu festiwali teatralnych w Polsce i na świecie. Repertuar tej sceny budowany jest zgodnie z mottem: "Teatr dla ludzi, który bawi, a nie nudzi" . Do jej najważniejszych przedstawień należą: "Ballady kochanków i morderców wg Nicka Cave`a", "Kwartet dla 4 aktorów", "Cholonek", "Kolega Mela Gibsona".

Janosz (Janosch) - właśc. Horst Eckert, urodzony w Zabrzu niemieckojęzyczny pisarz, autor literatury dziecięcej. W 1945 r. jego rodzina wyemigrowała do Niemiec. Według anegdoty, pseudonim artystyczny prozaika to wynik błędu zecera. Podczas druku debiutanckiej powieści imię Janusz, którym była ona podpisana, drukarz odczytał i zapisał jako Janosch. Pisarz wielokrotnie podkreślał, że, bardziej niż Niemcem, czuje się Ślązakiem. Podczas swej wizyty w Polsce w 2005 r. poprosił, by używano tylko polskiego zapisu jego pseudonimu - Janosz. Ogromną popularność przyniosła mu seria książek o przygodach Misia i Tygryska, którą zapoczątkował tom "Ach, jak cudowna jest Panama" (dziś seria liczy ponad 160 książeczek). W 1970 r. wydał powieść "Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny" - rodzinną sagę, w której wrócił do swych śląskich korzeni.